5 najlepszych trików gitarowych w improwizacji po A7

5 najlepszych trików gitarowych w improwizacji po A7

Czołem gitarowi maniacy! W dzisiejszym odcinku chciałem Wam pokazać 5 najlepszych wg. mnie trików do ogrywania akordów dominantowych. Myślę, że to nie ostatni odcinek z tej serii dlatego ZASUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ, żeby nie przegapić kolejnych. Zaczynamy!

Większość z Was (gitarzystów) do ogrywania akordów septymowych (nad)używa pentatonik. Szczególnie zaś chybionym pomysłem jeśli chodzi o ogrywanie akordu dominantowego jest używanie pentatoniki minorowej – brzmi to niestety bardzo banalnie i pospolicie. Dlatego teraz pokażę Wam zdecydowanie lepsze rozwiązanie nr 1.

Rozwiązanie numer 1

…. to wykorzystanie skali chromatycznej w graniu pasaży. Wiemy jak wygląda pasaż dla akordu septymowego 1,3,5,7. Nasz patent będzie polegał na tym, że najpierw zagramy Pierwszy dźwięk pasażu (prymę akordu) potem kolejny stopień skali (odległy o cały ton) następnie powracamy niżej wykorzystując skalę chromatyczną pół tonu przed prymą i ponownie gramy PRYMĘ pasażu. Od kolejnych stopni tego pasażu 1,3,5,7 … itd będziemy grali cały czas ten patent.

Trik numer 2

…to wykorzystanie substytutu trytonowego w ogrywaniu akordu septymowego za pomocą TRIAD (w znaczeniu trójdźwięków). Triada w tym triku zaczyna się raz od PRYMY a raz od substytutu trytonowego czyli od KWINTY ZMNIEJSZONEJ/KWARTY ZWIĘKSZONEJ i tak na przemian.

Patent 3

Oparty jest o skalę całotonową, co szczególnie dobrze zadziała w akordach z alterowaną kwintą. Jest patentem symetrycznym i można go wykonywać co cały ton. Z kolei przy alterowanych nonach świetnie się sprawdzi oparty o skalę półton/cały ton

Kolejny patent

Oparty jest ponownie na triadach i polega on na wtrąceniu triady odległej o 1,5 tonu w dół (od prymy) czyli jeżeli naszą PRYMĄ jest A, to triadą, której poszukujemy będzie F# – ma to uzasadnienie teoretyczne w zastosowaniu skali zmniejszonej. Wideo 5 najlepszych trików gitarowych w improwizacji po A7 zobaczysz tutaj:

Pobierz materiały do lekcji w PDF

Plik PDF (zawiera nuty bez tabulatury) z materiałami z lekcji:

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart