Ćwiczenie ZWIĘKSZAJĄCE ORIENTACJĘ

Ćwiczenie ZWIĘKSZAJĄCE ORIENTACJĘ (nie tylko) na gryfie

Czołem gitarowi maniacy! W dzisiejszej lekcji poznamy potężne ćwiczenie zwiększające naszą orientację na gryfie przydatne zwłaszcza
podczas improwizacji, które jest jednocześnie ćwiczeniem kształcącym słuch muzyczny.

Jeżeli jednak nie znasz jeszcze dobrze wszystkich dźwięków na gryfie, to proponuję zacząć od tej lekcji: Jak uczyć się dźwięków na gryfie? a potem tej: Jak nauczyć się dźwięków na gryfie – ćwiczenia

Narzędziem bardzo przydatnym w dzisiejszym ćwiczeniu będzie efekt freeze, który możecie także zastąpić nutą nagraną z dowolnego syntezatora w waszym DAWie, ale jeśli nie macie tych narządzi to nie przejmujcie się, możecie równie dobrze zadany dźwięk zaśpiewać. Taki sposób wykonania tego ćwiczenia prezentował kiedyś Mike Stern w jednym z wywiadów.

Ćwiczenie polega na zagraniu nuty pedałowej, czyli długo wybrzmiewającej i graniu na jej tle różnych motywów melodycznych opartych na kolejnych stopniach gam czy skal w różnych miejscach na gryfie. Tak jak wspominałem wcześniej równie dobrze można tę nutę wyśpiewać, choć mniej męczące wydaje się wykorzystanie urządzeń typu freeze.

Pierwszym ćwiczeniem niech będzie zagranie wzdłuż każdej ze strun skali jońskiej (i to najlepiej we wszystkich 12tu tonacjach). Do grania wzdłuż struny użyjcie wszystkich 4 palców po kolei.

Nutę pedałową C, znajdziesz tutaj:

Nuta pedałowa C

Zamrażamy prymę i zaczynamy ćwiczenie, ale uwaga gramy skalę od najbliższego możliwego dźwięku, jeżeli będzie to dźwięk na strunie pustej to zaczynamy właśnie od niego. Kolejne ćwiczenia odnajdziesz w wideo i PDF.

Nuty i tabulatury do lekcji dostępne już wkrótce!!

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart