Dźwięki na Gryfie Ukulele – jak się ich uczyć?

Dźwięki na Gryfie Ukulele

Czołem Ukumaniacy! W dzisiejszym odcinku poznamy dźwięki na gryfie ukulele.

Z prawej strony ekranu macie diagram na którym widnieją wszystkie dźwięki naszego ukulele do 12 progu.

Po co uczyć się dźwięków na gryfie ukulele?

Są dwa powody: pierwszy, to możliwość skorzystania z uproszczonego zapisu nutowego (tak zwane prymki). Często w ten sposób zapisywane są np. kolędy, oraz różne inne, proste utwory.

Drugi, to umiejętność samodzielnego budowania i odkrywania akordów.

Dźwięki na Gryfie Ukulele

Dam Wam fajny przykład, ale najpierw nastrójmy nasze ukulele.

Akord C-dur składa się z dźwięków C,E i G. Jednym ze sposobów zagrania go na ukulele jest dociśnięcie trzecim palcem na trzecim progu dźwięku C i zagranie pozostałych strun pustych.

I teraz uwaga. Jeżeli C jest PRYMĄ tego akordu, to septymą wielką tego akordu będzie dźwięk B(H) automatycznie robi się nam akord Cmaj7 czyli C z SEPTYMĄ WIELKĄ (B).

C D E F G A B

Następnie obniżając jeszcze o pół tonu C7, oraz kolejne pół tonu (jeżeli zagramy same puste struny to mamy akord C6) SEKSTĘ WIELKĄ

To samo możemy zrobić np. dla dźwięku G Jeżeli G jest PRYMĄ:

G A B C D E F#

to obniżając tę PRYMĘ o pół tonu będziemy mieli SEPTYMĘ WIELKĄ (F#). Czyli mamy kolejno G-dur, Gmaj7, G7 i G6.

Oczywiści większość z Was wybierze drogę na skróty i po prostu będzie korzystała z diagramów akordów, ale ponieważ ciężko jest zapamiętać je wszystkie warto nauczyć się tej metody i stosować ją do różnych akordów i właśnie między innymi dlatego warto nauczyć się dźwięków na gryfie ukulele… jak się ich nauczyć?

Dźwięki na Gryfie Ukulele


Pokażę teraz doskonałą metodę nauczenia się wszystkich dźwięków na gryfie przywiozłem kiedyś od swojego nauczyciela gitary. Spróbujmy zatem tę samą metodę wykorzystać dla Ukulele.

Zacznijmy od zagrania wszystkich dźwięków A na kolejnych strunach zaczynając od struny 4tej a kończąc na strunie pierwszej. To samo robimy dla pozostałych dźwięków (na przykład dźwięku E).

Dziękuję za uwagę

Łukasz Fojtar

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart