Jak nastroić UKULELE? Instrukcja strojenia

Jak nastroić UKULELE?

Czołem Gitarowi Maniacy! Dzisiaj pokażę jak nastroić ukulele (sposób ten dotyczy zarówno ukulele sopranowego jak i występującego w nieco większym rozmiarze ukulele koncertowego.

Strój ukulele

Najbardziej popularnym strojem ukulele jest gCEA (A1, E2, C3, G4). Jeśli nie chcecie zagłębiać się w teorię, a tylko nastroić swój instrument – zróbcie to teraz razem ze mną —–> KLIK

Podobnie jak gitarę – ukulele można nastroić porównując strunę przyciśniętą na odpowiednim progu ze struną pustą. Ten sposób ma jedną zasadniczą wadę ponieważ w takim wypadku trzeba użyć wzornika dźwięku – na przykład kamertonu, lub dźwięku zagranego na klawiaturze pianina.

Również układ dźwięków na diagramie prezentuje się w sposób odmienny od gitarowego. Obrazuje to schemat poniżej:

Jak nastroić UKULELE

Alternatywnym do przedstawionego dzisiaj sposobem nastrojenia ukulele jest (po prostu) skorzystanie ze stroika. Z tych najbardziej popularnym jest taki, który posiada klamerkę do umieszczenia go na główce instrumentu.

Oczywiście w dobie smartfonów i innych urządzeń mobilnych mamy również dostęp do sporej ilości aplikacji do strojenia dostępnych na różne systemy. Uważam, że trzeba znać każdą z metod nastrojenia instrumentu ponieważ decyzja o tym, z której skorzystamy zawsze będzie zależna od sytuacji w jakiej się znajdziemy z instrumentem

Dziękuję za uwagę

Łukasz Fojtar

Jak nastroić UKULELE?

Obejrzyj wideo z objaśnieniem:

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart