Test gitar MICHAEL KELLY
Artykuł sponsorowany - współpraca z marką skladmuzyczny.pl
Czołem gitarowi maniacy!
W dzisiejszym odcinku prezentacja wybranych modeli gitar marki Michael Kelly. Marka ta pojawiała się już wcześniej w Polsce, ale obecna oferta tej firmy to już zupełnie inna półka jakościowa o czym zresztą będziecie mogli przekonać się sami. Gitary dostępne w Polsce dzięki sklepowi muzycznemu SKŁADMUZYCZNY.PL
W obecnej ofercie marki znajdują się gitary elektryczne, akustyczne basy oraz mandoliny. Dziś zajmiemy się kilkoma modelami gitar elektrycznych, które producent podzielił na 4 główne kategorie: 1950’s, 1960’s, Patriot i Hybrid. Osobną kategorię stanowią gitary dla leworęcznych.
Jak podkreślają Twórcy marki brzmienie jest dla nich priorytetem uzupełnianym niebanalnym, butikowym wyglądem ich gitar. Ja muszę powiedzieć, że nowe modele Michael Kelly rzeczywiście przyciągają wyglądem, aby potem przekonać do siebie jakością wykonania i jak najbardziej brzmieniem.
Mod Shop 50 Duncan Burl Burst
Pierwszym modelem, który weźmiemy sobie na tapet niech będzie Mod Shop 50 Duncan w wersji kolorystycznej nazwanej tutaj Burl Burst. Oczywiście na pierwszy rzut oka wiemy na jakich gitarach wzorowany jest ten model. Drewno korpusu, to Korina, top jednak wykonany jest z Klonu ptasie oko. Gryf ma zmienny radius a wykonany jest wraz z podstrunnicą z pieczonego klonu. Gryf posiada 22 progi. Mocowanie gryfu jest typu Bold-on. Mostek typu Vintage Ashtray. Co ciekawe fabrycznie zamontowane są tutaj przystawki Seymour Duncan – dokładnie zestaw o nazwie Seymour Duncan Quarter Pound. Potężne przystawki o dużej mocy sygnału. Przełącznik 4-pozycyjny. Ostatnia 4-ta pozycja łączy przystawki w taki sposób, że dają one brzmienie przypominające humbuckera. Jeśli chodzi o samo brzmienie, to znajdziemy ich tutaj wiele. Jest twang, jest też duża głośność i ciepło przystawki przy gryfie, w końcu jest możliwość uzyskania brzmienia humbuckera, co stanowi, że to w dużym stopniu instrument uniwersalny.
Custom Collection 60 Blue Burl
Kolejna gitara to Custom Collection 60 w kolorze Blue Burl. Tak jak przy poprzedniej gitarze nie mamy wątpliwości na jakim typie gitary wzorował się producent. To jednak co tego strata wyróżnia, to między innymi: przepiękny top wykonany z częściowo barwionego na niebiesko Klonu ptasie oko, piękny czarny korpus z Koriny, oryginalna płytka maskująca, a właściwie to odsłaniająca sprężyny systemu tremolo, piękna inkrustracja stanowiąca symbol serii Custom Collection wykonana na boku gitary, oraz pozłacany osprzęt. Gryf wykonany jest z Klonu, a podstrunnica to brazylijskie drewno Pau Ferro. Most to ruchomy, zawieszony dwupunktowo MK Twin-Edge. W gitarze tej zamontowano przystawki marki Rockfield, a elektronika nosząca nazwę Boutique mod Epic Eleven zapewnia aż 11 opcji brzmieniowych wybieranych dwoma przełącznikami 5-cio i 2-pozycyjnym.
Modshop Patriot Instinct Bare Knuckle Blue Fade
Serię Patriot reprezentuje dzisiaj model Modshop Patriot Instinct Bare Knuckle w kolorze Blue Fade. Kolor robi niesamowite wrażenie. Jestem ciekaw czy i Wam kojarzy się on z brzegiem oceanu? Tak jak w przypadku dwóch poprzednich gitar wyraźnie widzimy nawiązanie do konkretnego modelu znanej marki. Tym razem jest to Les Paul. To, co od razu zwróciło moją uwagę to ciężar gitary. Z całą pewnością gitara jest cięższa niż pozostałe. Bez wątpienia wpływa na to konstrukcja, jak i rodzaj zastosowanego drewna. Jeśli chodzi o drewno to na korpus użyto tutaj mahoniu z wyjątkiem topu, który jest z klonu oczkowego.
Korpus posiada kremowy binding, a przez środek przebiega dodatkowe, efektowne zdobienie. Gryf jest Mahoniowy z podstrunnicą z Pau Ferro na której umieszczono 22 progi Medium Jumbo. Znaczniki z masy perłowej są w kształcie ładnych, oryginalnych rombów. Gryf jest wklejany w korpus. Osprzęt jest chromowany. Klucze marki Grover. Most typu Tune-O-Matic. Przystawki to Bare Knuckle The Mule. W skład układu elektronicznego wchodzi trójpozycyjny przełącznik i trzy potencjometry – dwa od głośności przystawek, z funkcją push-pull do rozłączania cewek, oraz jeden tonów. Gitara ta przywiodła mi na mysl skojarzenia ze znanym riffem zespołu Dire Straits. Oczywiście gitara sprawdzi się również w grze solowej, oraz jako rytmiczna do typowego, rockowego
tak zwanego łojenia.
Hybrid Special Dark Ziricote
Ostatnia gitara, to instrument z serii Hybrid i jak sama nazwa wskazuje jest to coś w rodzaju gitary hybrydowej, łączącej moc elektromagnetycznych przystawek z brzmieniami akustycznymi z przetworników Fishmana. Są trzy wykończenia kolorystyczne tego modelu. Do mnie trafił egzemplarz w wykończeniu o nazwie Dark Ziricote charakteryzujący się pięknym brązem na tle, którego wyłaniają się jasno-drewniane przetworniki Rockfield SWC. Korpus posiada komory z otworami rezonansowymi (łezkami). Gryf wykonany jest z Mahoniu, a podstrunnica z Pau Ferro. Całość obleczona jest jednowarstwowym jasnym bindingiem. Klucze Grover. Most z przetwornikiem Piezoakustycznym Pau Ferro MK Acoustic. Elektronika jak wspomniałem łączy możliwości przystawek magnetycznych z przetwornikami Fishmana. Sygnały można mieszać jak i istnieje możlwość korzystania zarówno ze wzmacniacza akustycznego jak i elektrycznego. Producent sugeruje również opcjonalne używanie kabla Y w celu rozdzielenia sygnału na te dwa typy wzmacniacza. Posłuchajmy zatem możliwości tego nietypowego sprzętu.
Test gitar MICHAEL KELLY Podsumowanie
Trzymając w rękach poszczególne modele gitar Michael Kelly przychodzą na myśl różne konkluzje. Wyłączając model Hybrid jako coś na wskroś oryginalnego i ciekawego, to w przypadku modeli odwołujących się do klasyków gitar elektrycznych ma się wrażenie, że ktoś tutaj się bardziej postarał. Bardziej niż niejednokrotnie producenci oryginałów. Z pewnością stosunek jakość/cena jest tutaj na najwyższym możliwym poziomie przekraczającym nawet skalę. Czy jednak Michael Kelly, to kolejna niszowa marka jakich było już wiele, i o której za parę lat świat zapomni?
Ja uważam, że nie. Myślę, że dla kogoś kto poszukuje instrumentu na zawsze – wybór gitary tej marki będzie doskonały… ale żeby się o tym przekonać – zachęcam do odwiedzin sklepu stacjonarnego SKŁAD MUZYCZNY w Krakowie, dzięki, któremu mogłem przeprowadzić test gitar MICHAEL KELLY i gdzie możecie sprawdzić na miejscu dużą ilość modeli Michael Kelly i je porównać, a przede wszystkim wybrać coś stricte pod siebie.
Dziękuję za uwagę. Do usłyszenia i zobaczenia!
Zostawiam Wam linki do wszystkich modeli w sklepie SKŁADMUZYCZNY.PL:
Michael Kelly Custom Collection 60 Blue Burl | Gitara elektryczna
Gitara elektryczna typu stratocaster w kolorze niebieskim
Michael Kelly Hybrid Special Dark Ziricote | Gitara elektryczna
Dostojnie prezentująca się gitara z ogromnym wachlarzem brzmień
Michael Kelly Modshop 50 Burl Burst Seymour Duncan | Gitara elektryczna
Gitara typu tele z dwoma przetwornikami Seymour Duncan Quarter Pound
Michael Kelly Patriot Instinct Modshop Blue Fade Bareknuckles | Gitara elektryczna
Gitara elektryczna typu Les Paul z przetwornikami typu humbucker firmy Bare Knuckle