Fender Stratocaster SRV – Test gitary

Fender Stratocaster SRV – Test gitary

Czołem gitarowi maniacy!

Dziś testujemy fenomenalną gitarę od Fendera, czyli Stevie Ray Vaughan Stratocaster.

Model Stevie Ray Vaughan Stratocaster należy do serii Artist i jest jednym z droższych modeli Fendera z aktualnej oferty (poza Custom Shopem). Trzeba powiedzieć, że w tym roku (2019) na targach w Namm została zaprezentowana Custom Shopowa nowa wersja gitary sygnowanej nazwiskiem Stevie Ray Vaughan’a ale nie o niej dzisiejszy odcinek.

Gitara dostarczana jest w pięknym tweedowym futerale którego wnętrze wyłożone jest oryginalnym, pomarańczowym miśkiem. Wewnątrz futerału znajdziemy obszerny schowek, w którym jest miejsce na ramię mostka i kilka innych akcesoriów. Tam też znajdziemy instrukcję obsługi, oraz co bardzo ważne certyfikat autentyczności z numerem seryjnym naszej gitary.

Moje pierwsze wrażenia z tą gitarą to to, że doskonale leży i świetnie reaguje na artykulację, ale zacznijmy od budowy gitary.

Budowa gitary

Kształt gitary to klasyczny Stratocaster, przy czym charakterystyczna jest grawerowana płytka i pozłacany osprzęt. Korpus wykonany jest z olchy, gryf z klonu a podstrunnica z palisandru. Radius wynosi 12, a menzura 25,5 cala. Progi to Dunlop Jumbo 6105 – bardzo grube i szerokie – jest ich 21.

Klucze to American Vintage. Charakterystyczny jest leworęczny mostek, a ściślej – umieszczenie ramienia mostka jak w gitarach dla leworęcznych, tak jak korzystali z ramienia Jimi Hendrix i Stevie Ray Vaughan.

Pięciopozycyjny przełącznik Pick-Upów i trzy regulatory – jeden głośności i dwa od tonów. Przejdźmy teraz do brzmienia. Czego na tej gitarze nie da się uzyskać?

Brzmienia

Jeśli miałeś do czynienia z Fenderami, to wiesz, że to gitary na wskroś uniwersalne, w tym jednak wypadku odkrywamy ciągle nowe brzmienia i oprócz tych oczywistych, które od razu kojarzą nam się z tym sprzętem, da się tutaj jednak ukręcić brzmienia oryginalne, ciekawe, nie tak oczywiste. Jednak wymaga to użycia (odpowiedniej) artykulacji, której gitara całkowicie się podporządkowuje. Ma się po prostu wrażenie, że gitara i Ty to jedno, a chyba właśnie o to w tym chodzi.

Bardzo ważną informacją jest to, że nawet intensywna zabawa ramieniem mostka nie kończy się rozstrojeniem gitary, warunkiem, jest jednak jego prawidłowy set-up.

Podsumowując – Fender Stratocaster SRV, to zawodowa gitara nie tylko dla fanów Stevie Ray Vaughan’a, którą serdecznie polecam.

Dzięki, Cześć!


Dane techniczne

Nazwa : Stevie Ray Vaughan Stratocaster®
Seria : Artist
Kolor : 3-Color Sunburst
Korpus : Olcha (lakier poliuretanowy)
Gryf : Klon (Thick „Oval” Shape, lakier poliuretanowy, połysk)
Podstrunnica : Pau Ferro
Progi : 21 Dunlop® 6105 Narrow Jumbo Frets
Przetworniki : 3 Texas Special™ Single-Coil Strat® Pickups
Regulatory : Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup)
Radius : 305mm (12″)
Mostek : Leworęczne – American Vintage Synchronized Tremolo
Klucze : Fender/Gotoh® Vintage Style Tuning Machines
Mechanika : Złota
Menzura : 648mm (25.5″)
Struny : Fender Super 250R, Nickel Plated Steel (10-46)
Futerał : Vintage Tweed Case

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart