Ćwiczenia z metronomem, których być może nie znałeś

Ćwiczenia z metronomem, których (być może) nie znałeś

Czołem gitarowy maniaku!

W dzisiejszym odcinku ćwiczenia z metronomem, które są kamieniami milowymi w osiągnięciu precyzji rytmicznej, a których być może nie znałeś.

Większość z Was ćwiczenia z metronomem kojarzy zapewne z ustawieniem na każdą ćwierćnutę w takcie. W pewnych sytuacjach ustawienie metronomu na 4/4 i w określonym tempie sprawdzi się, ale czy w każdej?

Ćwiczenia z metronomem inaczej

Kiedy rozrzedzisz uderzenia metronomu na przykład ustawisz go tylko na 2 i 4 lub inaczej, będziesz każde uderzenie metronomu traktować jak drugą i czwartą ćwierćnutę w metrum 4/4 to zauważysz, że trzeba się bardziej pilnować.

Jednocześnie pulsacja ta jest bardziej naturalna dla wielu gatunków rozrywkowych i sprawia że mamy wrażenie iż całość swinguje. Dokładnie tak jak hi-hat zestawu perkusyjnego w swingu.

Wybierz więc sobie temat muzyczny, lub inny przebieg który będziesz ćwiczył z metronomem na 2 i 4 pilnując zachowania precyzji granych nut.

ćwiczenia z metronomem

A teraz rytmiczne wyzwanie. Aby jeszcze dokładniej trzymać się w ryzach określonego tempa. Spróbuj zagrać tę samą zagrywkę ćwicząc z metronomem uderzającym wyłącznie na 2 —-> oraz wyłącznie na 4 —->

Przekonasz się, że jest to ćwiczenie trudne, ale bardzo skuteczne jeśli chodzi o prostowanie niezbyt precyzyjnego osadzania dźwięków, które jest efektem lat grania z różnego rodzaju backing-trackami (podkładami).

Bierze się to stąd, że im mniej informacji w podkładzie, tym trudniej zagrać precyzyjnie. I na odwrót, tym lepszy rezultat dają takie ćwiczenia z metronomem.

Nie jestem absolutnie wrogiem podkładów i uważam, ze fajnie jest od czasu do czasu z nimi pograć a nawet coś nagrać, ale najlepsze rezultaty osiągamy skupiając się na ćwiczeniu konkretnego zagadnienia bez zaburzania go nadmiarem informacji. Dlatego zachęcam Was zanim odpalicie podkład poćwiczcie z metronomem na podane sposoby.

Dzięki za uwagę

Gitarmaniak

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart