JAK WYEKRANOWAĆ gitarę elektryczną?

JAK WYEKRANOWAĆ gitarę elektryczną?

Czołem gitarowi maniacy!

W dzisiejszym odcinku ekranujemy gitarę Yamaha Pacyfica 311 Mike Stern. Tani model Sterna, który fabrycznie pozbawiony jest ekranowania. Na tym przykładzie chciałem Wam pokazać jak zrobić ekranowanie, jakie akcesoria powinniście sobie w tym celu przygotować, oraz opowiem, po co w ogóle ekranować gitarę.

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem specem od gitarowej elektroniki. Potrafię lutować i odrobinę majsterkować, a ponieważ efekt ekranowania przerósł moje najśmielsze oczekiwania, to chciałem się z Wami tym podzielić.

Do wyekranowania gitary będziemy potrzebowali: Taśmę miedzianą z klejem przewodzącym, akcesoria do lutowania, nożyk do tapet oraz nożyczki, alkohol izopropylowy lub inny płyn do czyszczenia i odtłuszczania, papier ścierny, gumowe rękawiczki, narzędzia w tym śrubokręty, kombinerki, klucz imbusowy, lakier do paznokci, coś do podłożenia pod gitarę, ja tutaj użyłem kawałków starej karimaty, nowy zestaw strun i obcęgi.

Przygotowanie

Przygotowanie gitary do ekranowania zaczynamy rzecz jasna od usunięcia starych strun. Tutaj chciałbym wyjaśnić po co w ogóle robić ekranowanie. Moim motywem, są trzaski, które występują w tej gitarze, kiedy płytka maskująca tzw. pickguard naelektryzuje się zbierze trochę kurzu.

Odkręcamy tylną płytkę maskującą. Po jej odkręceniu ukazuje nam się prosta elektronika, tzn. potencjometry, kabelki, oraz przełącznik przystawek. Pierwszą czynnością, którą polecam zrobić, to oznaczenie kabelków lakierem do paznokci, zwłaszcza jeżeli nie znamy się dobrze na elektronice, a tym bardziej jeżeli kabelki są w tych samych kolorach. Dobrze jest jeszcze zrobić zdjęcie naszego układu, tak aby wszystkie kabelki wróciły na koniec na swoje miejsca. Rozpoczynamy rozlutowywanie kabelków, ale tylko tych, których rozlutowanie pozwoli nam na wyjęcie elementów z komory układu elektronicznego. Resztę zostawiamy. Następnie odkręcamy gniazdo. Zdejmujemy pokrętła potencjometrów, w tym wypadku konieczne jest użycie małego klucza imbusowego. Odkręcamy nakrętki potencjometrów, ściągamy podkładki i wyjmujemy potencjometry. Pozbywamy się wszelkich elementów przyklejonych w komorze takich jak na przykład naklejka fabryczna.

Dobrze jest skorzystać z okazji i przeczyścić oraz nasmarować potencjometry. W tym celu musimy je rozebrać i spryskać pole ślizgowe specjalnym preparatem do czyszczenia i konserwacji potencjometrów. Następnie składamy z powrotem potencjometry i bierzemy się za rozkręcanie mostka do którego przykręcony jest bridge pickup W kolejnym kroku odkręcamy pickguard z przetwornikiem przy gryfie. Odkręcamy przełącznik przetworników oraz sam przetwornik.

Następnie czyścimy gitarę w miejscach, które były osłonięte przez mostek i płytkę. Ja w tym celu użyłem alkoholu izopropylowego konieczne więc było zabezpieczenie rąk gumowymi rękawicami.

Ekranujemy

Możemy teraz przystąpić do oklejania pickguardu. Taśma, której użyłem ma szerokość 10 cm co pozwoliło na oklejenie całego pickuardu przy użyciu jedynie dwóch dużych kawałków i jednego małego – dodatkowego. Docinamy taśmę przy brzegach. Przed przystąpieniem do wyklejania komór w gitarze należy je wyszlifować usuwając resztki pasty polerskiej, które mogły się tam dostać w toku produkcji. Pył powstały
podczas tej czynności usuwamy odkurzaczem, a następnie myjemy i odtłuszczamy wszystkie komory. Teraz możemy już przystąpić do wyklejania komór taśmą miedzianą, robimy to jak najstaranniej. Natomiast w miejscach gdzie wyklejenie komory będzie stykało się z pickguardem
i mostkiem nie boimy się wyjechać z komory taśmą. Dzięki temu wszystkie elementy naszego ekranu będą się stykać i w przypadku tej gitary nie ma konieczności lutowania elementów ekranu do masy.

JAK WYEKRANOWAĆ gitarę
Fot. Komory przed i po oklejeniu taśmą miedzianą

Nasz ekran jest już gotowy, teraz umieszczamy na swoim miejscu kabel doprowadzający masę do mostka. Zakładamy z powrotem i przykręcamy mostek. Przykręcamy przełącznik oraz przetwornik z powrotem do pickguardu. Zakładamy z powrotem i przykręcamy pickguard. Zakładamy i przykręcamy gniazdo. Rozpoczynamy lutowanie elementów układu, korzystając z pomalowanych lakierami oznaczeń kabelków, oraz uprzednio zrobionego zdjęcia. Izolujemy nity odprowadzeń potencjometru aby przypadkiem nie doszło do ich zwarcia w naszym ekranie. Dokręcamy potencjometry. Lutujemy resztę kabelków oraz jeśli jest potrzeba to poprawiamy istniejące luty. Zakładamy tylną płytkę maskującą. Przykręcamy gałki potencjometrów.

Pozostało nam już tylko założenie nowego kompletu strun, oraz regulacja menzury.

Podsumowanie

Pora na posumowanie i test naszego ekranu. W wypadku mojej gitary różnica jest kolosalna, co da się usłyszeć od razu po podłączeniu gitary do wzmacniacza. Efekt ekranowania jest taki, że jest względna cisza (nawet na przesterze) bez konieczności dotykania strun jak było przedtem. Przestały również występować wspomniane trzaski. Słowem operacja została zakończona pełnym powodzeniem.

Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło ekranowanie.

Łukasz Fojtar

Taśmę miedzianą użytą przeze mnie znajdziesz klikając baner poniżej:

gitarownia.pl

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart