Jak robić transkrypcje solówek ze słuchu na gitarze?

Jak robić transkrypcje solówek ze słuchu na gitarze?

Witam wszystkich w kolejnym odcinku Gitarmaniaka. Dzisiaj, chciałem poruszyć bardzo ważny temat, czyli temat robienia transkrypcji na gitarze.

Transkrypcje polegają na spisywaniu solówek naszych ulubionych instrumentalistów. I tutaj taka uwaga do gitarzystów – Róbcie transkrypcje różnych instrumentalistów, nie tylko gitarzystów: Saksofonistów, trębaczy, pianistów, nawet wokalistów. Ponieważ każdy z tych instrumentów może wnieść dużo do gitarowego brzmienia i nie zawsze najlepiej jest wzorować się na solówkach gitarzystów – warto sięgać także po solówki innych instrumentalistów.

Są różne sposoby robienia transkrypcji na gitarze. Dzisiaj pokażę Wam jak spisywać solówki ze słuchu, bez konieczności zapisywania ich w nutach.

Po co robić transkrypcje?

Po co w ogóle robić transkrypcje? Jeżeli zapytacie gitarzystę (wysokiej klasy), który jest gitarzystą improwizującym, czy warto je robić, na pewno odpowie, że tak. Transkrypcje uczą poprawnego frazowania ciekawego frazowania, pokazują, że pauzy również mają duże znaczenie w improwizacji…

Robimy transkrypcję ze słuchu

Mając do dyspozycji program typu DAW – wrzucamy sobie utwór do programu. Wycinamy fragment, który nas interesuje. Posłuchajmy sobie fragmentu improwizacji. Żeby zacząć uczyć się solówki, warto by było sobie ten utwór zwolnić. Programy typu DAW mają zazwyczaj taką funkcję zwolnienia. Jeżeli macie program, który nie posiada takiej funkcji, to warto znaleźć typowy program, które służą do zwalniania.

Bez względu na to czy używacie programu (tak jak ja) Studio One, czy będzie to Cubase, Cakewalk – czy będzie to jakikolwiek inny DAW, ta funkcja powinna znajdować się w programie.

Zobacz jak robię transkrypcję solówki Stana Getza w utworze Stella by Starlight:

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart