Jak zacząć grać bebop? Instrukcja/tutorial

Jak zacząć grać bebop?

W dzisiejszym odcinku bebopowy pattern, na którym można budować zawodowo brzmiące frazy. Nauczyłem się tego dzięki uczestnictwu w warsztatach ze znakomitym trębaczem Maćkiem Fortuną.

Według mnie – świetnie się to sprawdza zarówno w jazzowej jak i jazzrockowej a nawet rockowej improwizacji. Mam nadzieję, że wniesie to odrobinę świeżości również do Waszej gry. Zaczynamy!

Dzisiejszą lekcję oprzemy o najbardziej znaną progresję akordów czyli II,V,I w tonacji Cdur. I tak dla pierwszego akordu z progresji, czyli akordu II stopnia nasz pattern będzie wyglądał tak:

Jak zacząć grać bebop?

Przeanalizujmy sobie składniki naszego patternu ——> 1,2,b3,4,5,b3,2,b2, dla drugiego akordu, czyli G7 (V stopień) wzór przedstawia się tak:

Jak zacząć grać bebop?

i dla ostatniego akordu (I stopień) wygląda tak:

bebop jak grać?

Pomocne okazuje się zaznaczenie główek co drugiej ósemki w odrębny sposób, tak dla orientacji, która nuta wzoru jest na pierwszą, a która na drugą ósemkę czyli „na i”.

Jak zacząć grać bebop?

Możemy zacząć grać nasz pattern od dowolnej nuty oznaczonej w taki sposób. Sprawdź jak będą brzmiały poszczególne wzory zaczynane od poszczególnych nut, oraz co jeszcze możesz zrobić z tym wzorem —-> Zapraszam do obejrzenia całego wideo pt. Jak zacząć grać bebop? na moim kanale youtube: Wideo

Jeszcze więcej znajdziesz w moich materiałach PDF do tej lekcji

PDF w przygotowaniu

Podobał Ci się materiał? Nie przegap następnych:

Shopping Cart